Eliminacje gminne XXXVIII Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” - Pruchnik 26.03.2015 r.

W dniu 26 marca 2015 roku w Sali Widowiskowej Przedszkola Samorządowego w Pruchniku odbyły się eliminacje gminne XXXVIII Edycji OTWP „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”, w których udział wzięli uczniowie Szkół Podstawowych i Gimnazjów z terenu Gminy Pruchnik – łącznie 31 uczestników.
Turniej ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą, poznawania tradycji, historii i organizacji ochrony przeciwpożarowej, udzielanie pierwszej pomocy.
Organizatorem OTWP jest Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, natomiast eliminacji gminnych Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Pruchniku przy współudziale Urzędu Miejskiego w Pruchniku.
Uczestników powitał Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pruchniku – druh Marian Romanik oraz Burmistrz Pruchnika Pan Wacław Szkoła, po czym przystąpili oni do testu pisemnego.
Po zakończeniu testu osoby, które uzyskały największą liczbę punktów przeszły do II etapu tj. części ustnej.
W trakcie turnieju odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, który prowadził ratownik medyczny Pan Zbigniew Nowak – członek OSP Nr III w Pruchniku. Każdy z uczestników miał możliwość praktycznego sprawdzenia swoich umiejętności na fantomie.

Wyniki końcowe przedstawiają się następująco:

Grupa I – Szkoły Podstawowe:

1. miejsce - Marcelina Lis - Szkoła Podstawowa w Jodłówce,
  2. miejsce - Michał Świrk - Szkoła Podstawowa w Świebodnej,
  3. miejsce - Julia Greliak - Szkoła Podstawowa w Jodłówce,

Grupa II – Gimnazjum

1. miejsce - Klaudia Jarosz - Gimnazjum Publiczne w Pruchniku,
  2. miejsce - Karol Kamiński - Gimnazjum Publiczne w Pruchniku,
  3. miejsce - Paweł Mikłasz - Gimnazjum Publiczne w Pruchniku,

Zdobywcy pierwszych miejsc w obydwu kategoriach tj. Marcelina Lis oraz Klaudia Jarosz wezmą udział w eliminacjach powiatowych, które odbędą się w dniu 14 kwietnia 2015 r. w Jarosławiu.