GMINNE ZAWODY SPORTOWO-POŻARNICZE
wtorek, 30 czerwca 2015 00:00

Stadion sportowy V ligowego STARTU Pruchnik był w niedzielę (28.06.) areną strażackich zmagań. Jednostki OSP z terenu naszej gminy wystartowały w zawodach sportowo-pożarniczych o Puchar Burmistrza Pruchnika.

Swoje reprezentacje wystawiły wszystkie jednostki w grupie „A” – mężczyźni. Grupę „C”- kobiety, przygotowała jednostka OSP Hawłowice. Dodatkowo (poza konkursem) wystartowały dwie drużyny MDP- chłopcy z jednostek OSP Pruchnik III i OSP Świebodna. Zawody rozgrywane były wg regulaminu zatwierdzonego przez Zarząd Główny ZOSP RP oraz Komendę Główną PSP. Nad ich bezpiecznym przebiegiem i oceną czuwała Komisja powołana przez Komendanta Powiatowego PSP w Jarosławiu w składzie: Przewodniczący – mł.bryg. Janusz Jabłoński oraz mł. bryg. Zygmunt Jasiłek, asp. sztab. Leszek Pelc, mł.asp. Jerzy Woźny.

Część sportową rywalizacji rozpoczęła sztafeta pożarnicza 7x50m z przeszkodami. W tej odsłonie najlepsza okazała się drużyna reprezentująca OSP w Rozborzu Długim, która uzyskała czas 63,01s. Dobre wyniki zanotowały również: OSP Świebodna 65,57s oraz OSP Jodłówka Parcelacja 66,24s.
Następna faza zawodów, czyli rozwinięcie bojowe - wymagało od strażaków nie tylko przygotowania sportowego, ale również, a może przede wszystkim wykazania się umiejętnościami strażackimi. Zdobywa się je podczas szkoleń, ćwiczeń i manewrów. Zasadniczą rolę w tym zadaniu pełni pompa pożarnicza. Sprawność pompy połączona z właściwym sprawieniem linii ssawnej, głównej, dwóch linii gaśniczych decyduje o powodzeniu całego założenia.

Najlepszymi w bojówce z czasem 47,28s okazali się strażacy z Hawłowic. Tuż za nimi (50,66s) uplasowała się ekipa ze Świebodnej, która wyprzedziła OSP Pruchnik nr II (54,43s). Bardzo dobrze wypadła drużyna kobiet z OSP Hawłowice. Założona w ubiegłym roku dzielnie sprostała trudnym zadaniom i uzyskała wynik, który w porównaniu z grupą „A” dałby jej V miejsce.W rywalizacji chłopców, młodzi strażacy z Pruchnika nr III wyprzedzili swoich rówieśników ze Świebodnej.

Po wyróżnieniu najlepszych zespołów głos zabrał Pan Poseł Mieczysław Kasprzak, który od wielu lat wspiera działalność naszych jednostek, poprzez zabieganie o uzyskanie dotacji od instytucji centralnych, głownie na zakup samochodów pożarniczych.

Zawody podsumował Burmistrz Pruchnika Pan Wacław Szkoła, który wraz z Komendantem Seniorem Zdzisławem Szkołą obserwowali cały przebieg rywalizacji. Prezes Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pruchniku dh. Marian Romanik, podziękował Zarządowi Gminnemu za zorganizowanie zawodów. Klubowi „START” za udostępnienie stadionu, pracownikowi MOK Panu Krzysztofowi Łucowi za zapewnienie nagłośnienia, Panu Eugeniuszowi Mikłaszowi za profesjonalną spikerkę, a bazie remontowej UM za wykonanie przyrządów.

Klasyfikacja końcowa grupy „A”:

1. Świebodna,
  2. Hawłowice,