INFORMACJA DLA RODZICÓW Dofinansowanie zakupu podręczników Program „Wyprawka szkolna” - rok szkolny 2015/2016
piątek, 21 sierpnia 2015 13:26

uzasadnienie (w przypadku, gdy dochód w rodzinie przekracza 574 zł netto na jedną osobę),

Burmistrz Pruchnika informuje mieszkańców gminy, o możliwości uzyskania pomocy finansowej z Rządowego programu pomocy uczniom w 2015 roku –„Wyprawka szkolna”.

W roku 2015 programem będą objęci uczniowie uczęszczający w roku szkolnym 2015/2016  do klasy III szkoły podstawowej,  do klasy III  ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia i klasy IV technikum, których rodzice znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej lub życiowej.

Ponadto pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników  (w tym do kształcenia specjalnego) będzie udzielana uczniom słabowidzącym, niesłyszącym, słabo słyszącym,  z  niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, uczniom  z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera oraz uczniom z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, uczęszczającym w roku szkolnym 2015/2016 do szkół podstawowych, z wyjątkiem klas I, II i IV, gimnazjów, z wyjątkiem klasy I i szkół ponadgimnazjalnych, nieobjętych kryterium dochodowym.

Celem programu jest wyrównanie szans edukacyjnych i wspieranie rozwoju edukacyjnego uczniów przez dofinansowanie zakupu podręczników.

Dofinansowanie będzie przysługiwać uczniom pochodzącym z rodzin, w których miesięczny dochód w rodzinie nie przekracza 574 zł netto na osobę oraz uczniom pochodzącym z rodzin niespełniających kryterium dochodowego tylko w przypadkach określonych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej tj. gdy w rodzinie występuje m. in.: ubóstwo, sieroctwo, bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, przemoc, potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradność w sprawach opiekuńczo- wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, alkoholizm lub narkomania, zdarzenie losowe i sytuacja kryzysowa ( do 5% ogólnej liczby uczniów klas III szkół podstawowych).

Dofinansowanie jest przyznawane na wniosek rodziców ucznia (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych), a także nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby, za zgodą przedstawiciela ustawowego lub rodziców zastępczych.

Do wniosku należy dołączyć:

• zaświadczenia o wysokości dochodów członków rodziny z m-ca poprzedzającego m-c składania  wniosku lub zaświadczenie o pobieraniu  świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego,
  • zaświadczenie o wysokości gospodarstwa rolnego (dochód: 239,08 zł z 1 ha przelicz.)
  • kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię    psychologiczno – pedagogiczną (w przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia  niepełnosprawnego).

Zwrot kosztów zakupu podręczników nastąpi po przedłożeniu dowodu zakupu.

• W przypadku zakupów indywidualnych dowodem zakupu podręczników jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica (prawnego opiekuna, rodzica zastępczego) lub rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie podręczników. W przypadku złożenia oświadczenia o zakupie podręczników do oświadczenia należy dołączyć informację o rozliczeniu wydatków tylko w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2015 r. - "Wyprawka szkolna”.
  • W przypadku zakupu podręczników dla grupy uczniów koszty zakupu podręczników są zwracane rodzicom uczniów (prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym) po przedłożeniu potwierdzenia zakupu zawierającego w szczególności: imię i nazwisko ucznia, klasę, do której uczeń będzie uczęszczał, adres szkoły, wykaz zakupionych podręczników, kwotę zakupu, datę zakupu i czytelny podpis podmiotu dokonującego zakupu (np. przedstawiciela rady rodziców). Potwierdzenie wystawia podmiot dokonujący zakupu (np. rada rodziców), na podstawie faktury VAT i listy uczniów, dla których zakupiono podręczniki.

Wnioski można składać  w szkole, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2015/2016  od dnia 26 sierpnia 2015 r . do dnia 7 września 2015 .

Formularze wniosku i informacje o programie będą  dostępne w szkołach, w Urzędzie Miejskim w Pruchniku – pokój nr 17 oraz na stronie internetowej Gminy Pruchnik: www.gminapruchnik.pl.

Szczegółowe informacje o programie zawiera Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 938).

Pruchnik, 21.08.2015 r.

Załącznik do pobrania: