XIII Jarmark Sztuki Ludowej „PRUCHNICKIE SOCHACZKI” w Pruchniku
wtorek, 25 sierpnia 2015 13:49

Talenty, umiejętności i efekty pracy rzemieślniczej oraz artystycznej można było podziwiać 23 sierpnia 2015 r. w trakcie Jarmarku Sztuki Ludowej „Pruchnickie Sochaczki”, który odbył się na Pruchnickim Rynku oraz Targowisku Stałym „Mój Rynek”. Imprezę licznie odwiedzili mieszkańcy i turyści z różnych stron Polski.

Jarmark Sztuki Ludowej to cenna inicjatywa, której celem jest zachowanie ginących dziedzin rzemiosła, między innymi  takich jak wikliniarstwo, kowalstwo, bednarstwo, rymarstwo czy garncarstwo. W czasie spotkania prezentowana jest  twórczość ludowa oraz promowane regionalne produkty kulinarne i rękodzielnicze.

Nazwa „Sochaczki” wywodzi się od znanego w XVII w. w Pruchniku zwyczaju handlowania mięsem, czyli wolnych targów dla chłopów z okolicznych wsi. Oferowali oni swoje wyroby zawieszone na kiju zwanym „sochą” – i stąd nazwa „Sochaczki”.

Tegoroczny Jarmark otworzył Pan Wacław Szkoła Burmistrz Pruchnika który powitał wszystkich wystawców , artystów, twórców ludowych prezentujących swoje dzieła, zwiedzających, oraz zaproszonych gości.

Współczesne „sochaczki” przywołują klimat czasów minionych, to festiwal sztuki ludowej gdzie w wspaniałej kolorystyce i ludowym wzornictwie twórcy ludowi i rzemieślnicy prezentują, sprzedają, oraz wykonują swoje wyroby. Dodatkową atrakcją jest możliwość obserwacji jak powstają te przedmioty, oraz uczestniczenie w ich wykonaniu, to wszystko w niepowtarzalnym klimacie zabytkowego Rynku w Pruchniku.

„Pruchnickie Sochaczki” to nie tylko sam jarmark - organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcje takie jak: gry i konkursy, tłoczenie monety okolicznościowej, degustacja potraw regionalnych, zjeżdżalnie i place zabaw dla dzieci, koncert kapel ludowych, jako gwiazda wieczoru wystąpił zespołu „Bavivas".

Swoją obecnością zaszczycili m. in:

• Anna Schmidt-Rodziewicz - Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej,
  • Janusz Czarski – dyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu,
  • Władysław Flak – Przewodniczący Rady Miejskiej w Pruchniku,
  • Halina Wojdyło – Dyrektor CKSiT w Pruchniku.

Organizatorami imprezy było Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku oraz Urząd Miejski w Pruchniku, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej.