Eliminacje gminne XXXIX Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” - Pruchnik 15.04.2016 r.
wtorek, 19 kwietnia 2016 21:03

W dniu 15 kwietnia br. w Sali Widowiskowej Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku  odbyły się eliminacje gminne XXXIX Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”, w których udział wzięli uczniowie Szkół Podstawowych i Gimnazjów z terenu Gminy Pruchnik – łącznie 27 uczestników.

Przewodniczący Jury druh Marian Romanik – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Pruchniku powitał wszystkich zebranych oraz życzył im powodzenia podczas konkursu. Pan Robert Grządziel – Sekretarz Gminy Pruchnik podziękował za liczny udział i zainteresowanie oraz życzył wszystkim jak najlepszych wyników, zarówno podczas turnieju gminnego jak i powiatowego.

Turniej ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą, poznawania tradycji, historii i organizacji ochrony przeciwpożarowej, udzielanie pierwszej pomocy.

Organizatorem OTWP jest Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, natomiast eliminacji gminnych Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Pruchniku oraz Urząd Miejski w Pruchniku.

Turniej składał się z 2 części, w pierwszym etapie był test pisemny, a uczniowie z najlepszymi wynikami przeszli do części finałowej – odpowiedzi ustnej, którą prowadził druh Andrzej Pilch – Komendant Gminny Związku OSP RP w Pruchniku.
W trakcie przerwy Jednostka OSP Pruchnik I przeprowadziła pokaz sprzętu znajdującego się na jej wyposażeniu.

Wyniki końcowe przedstawiają się następująco:
I grupa wiekowa (Szkoły Podstawowe)

1. Filip Szczepański SP Nr 1 w Pruchniku 31 pkt.
  2. Mateusz Buryło SP w Jodłówce 30 pkt.
  3. Jan Drelinkiewicz SP w Nr 2 w Pruchniku 26 pkt.

II GRUPA WIEKOWA (gimnazja)

1. Karol Kamiński GP w Pruchniku 26 pkt.
  2. Gabriel Blajer GP w Pruchniku 21,5 pkt.
  3. Faustyna Lis GP w Pruchniku 21 pkt.

Zdobywcy pierwszych miejsc w obydwu kategoriach tj. Filip Szczepański oraz Karol Kamiński wezmą udział w eliminacjach powiatowych, które odbędą się w dniu 26 kwietnia 2016 r. w Jarosławiu.
Wszystkim uczestnikom, nauczycielom oraz osobom wspierającym ochotnicze pożarnictwo na terenie Gminy Pruchnik dziękujemy za zaangażowanie.