strona domowa
strona domowa
Sympozjum poświęcone postaci Ks. Włodzimierza Szembeka
piątek, 22 kwietnia 2016 22:32

W dniu 22.04.2016 r. w Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku odbyło się sympozjum poświęcone postaci Ks. Włodzimierza Szembeka, Sługi Bożego i męczennika za wiarę, zorganizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej.

Włodzimierz Szembek to ksiądz, urodzony w 1883 r. w Porębie Żegoty. Mając 46 lat wstąpił do Zakonu Salezjanów. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Kardynała księcia Adama Sapiehy. W roku 1942 został aresztowany w Skawie, był torturowany w zakopiańskim więzieniu w Tarnowie. Dnia 18 września 1942 zamordowany w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu - dobrowolnie ofiarował życie za zakładnika – księdza Walentego Kozaka, który miał zostać zgładzony w odwecie za ucieczkę innego więźnia. Obecnie proces Jego beatyfikacji został zakończony.

Pan Wacław Szkoła – Burmistrz Pruchnika powitał zaproszonych gości, wśród których byli m.in. Prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków - Władysław Ryszard Szeląg, Eugeniusz Pakuła – Sekretarz Towarzystwa, Ksiądz kanonik Kazimierz Trelka oraz Ks. kan. Kazimierz Wójcikowski, Pani Elżbieta Łastowiecka z mamą, Dyrektorzy Szkół z terenu Pruchnika, Państwo Wanda i Jerzy Lizak

z Pruchnika, Przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Pruchnickiej na czele z Panią Wiceprezes Haliną Wojdyło, p.o. Dyrektor CKSiT w Pruchniku, uczniowie z okolicznych szkół oraz osoby zainteresowane.

Po powitaniu uczestników głos zabrał Pan Władysław Ryszard Szeląg, który wprowadził uczestników w tematykę sympozjum, a następnie przekazał na ręce Pana Burmistrza obraz Ks. Włodzimierza Szembeka.\Podczas sympozjum odbyły się wykłady - Pawła Romanika na temat Pruchnika w dwudziestoleciu międzywojennym (1918-1939) oraz Pana Władysława Ryszarda Szeląga pt.: „Szembekowie w dziejach Polski”. Uczestnicy mieli również okazję obejrzeć tematyczną wystawę przygotowaną przez Towarzystwo Historyczne im. Szembeków.
Wkrótce dostępna będzie wideo relacja z tego wydarzenia.

 

  Wejscia: 2100