18 rocznica śmierci gen. Marka Papały – byłego Komendanta Głównego Policji
wtorek, 28 czerwca 2016 07:05

W sobotę 25 czerwca 2016 r. minęło 18 lat od tragicznej śmierci Komendanta Głównego Policji, generała Marka Papały. W przeddzień tej rocznicy na Pruchnickim cmentarzu, gdzie pochowany został tragicznie zamordowany rodak Pruchnickiej Ziemi, zebrali się przedstawiciele Policji, rodzina, lokalne władze samorządowe oraz przyjaciele, aby oddać hołd, uczcić pamięć oraz zmówić słowa modlitwy.

W tym dniu Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie pełnili wartę honorową przy grobie, a przedstawiciele różnych instytucji składali wiązanki i znicze.
Wieńce oraz hołd zamordowanemu składała rodzina - żona Małgorzata, ojciec Jan, siostra Krystyna i brat Andrzej, przedstawiciele Policji:

• w imieniu Komendanta Głównego Policji - nadkom. Ewa Dębowska i nadkom. Krzysztof Mróz,
  • w imieniu Podkarpackiej Policji - Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp.  Krzysztof Pobuta wraz z zastępcami mł. insp. Zbigniewem Sową, insp. Pawłem Filipkiem i Przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Rzeszowie asp. szt. Józefem Bąkiem,
  • Komendant Powiatowy Policji w Jarosławiu podinsp. Henryk Moskwa i Kierownik Posterunku Policji w Pruchniku asp. szt. Wojciech Mikłasz,

przedstawiciele władz samorządowych:

• Wicestarosta Jarosławski - Józef Szkoła,
  • Burmistrz Pruchnika Wacław Szkoła i Sekretarz Gminy Pruchnik Robert Grządziel.

a także przyjaciele, policjanci i emeryci z Warszawy i z Komendy Powiatowej Policji w Limanowej wraz z insp. w stanie spoczynku Ryszardem Kozerą,

Modlitwę nad grobem poprowadzili duszpasterze podkarpackich policjantów ks. Marek Buchman i ks. Janusz Mączka.

Minął kolejny rok i pomimo, że już tyle czasu minęło, ciągle nie wszystkie okoliczności sprawy zostały wyjaśnione. Insp. Krzysztof Pobuta podkreślił znaczenie utrzymywania  pamięci o gen. Marku Papale, a brat Generała - Andrzej Papała przypomniał najważniejsze wydarzenia z życia zmarłego.