STRAŻACKI JUBILEUSZ 60 LAT OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ PRUCHNIK III
poniedziałek, 22 sierpnia 2016 10:21

W niedzielę 21 sierpnia miały miejsce obchody jubileuszu 60 – lecia powstania Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Nr III w Pruchniku.
Uroczystości jubileuszowe były połączone z odpustem parafialnym, tak więc całe osiedle Pruchnik Górny miało okazję do wspólnego, niedzielnego świętowania.
Jak przystało na uroczystości strażackie, rozpoczęto od Mszy Św. z udziałem strażaków, zarówno z lokalnej Jednostki jak i pocztów sztandarowych oraz delegacji z Jednostek OSP z całej gminy, przedstawicieli lokalnych władz, wieńczarek oraz mieszkańców. Następnie, dowódca uroczystości mł. bryg. Janusz Jabłoński, marszowym krokiem w rytmie Orkiestry Dętej z Pruchnika, poprowadził kolumnę pod remizę OSP, gdzie miały miejsce oficjalne uroczystości.
Na zaproszenie Zarządu Jednostki odpowiedzieli zacni goście, którzy przyjechali, aby wspólnie świętować jubileusz powstania. Byli to m.in.:

• Mieczysław Golba – Senator RP
  • Teresa Tiszbierek – Wiceprezes Zarządu Głównego Związku OSP RP
  • Tadeusz Chrzan – Starosta Jarosławski
  • mł. insp. Henryk MOSKWA – Komendant Powiatowy Policji w Jarosławiu
  • Stanisław Kłopot – Dyrektor Biura Powiatowego Podkarpackiego Oddziału Regionalnego ARiMR, a tym samym radny Rady Powiaty Jarosławskiego
  • Mariusz Trojak – Etatowy Członek Zarządu Powiatu Jarosławskiego
  • mł. bryg. Zygmunt Jasiłek – reprezentujący Komendanta Powiatowego PSP w Jarosławiu, dowódca JRG PSP oraz Komendant Gminny Związku OSP RP w Pruchniku
  • Andrzej Szarek – właściciel Z.P.M. Szarek

Oprócz strażaków i gości z zewnątrz nie brakowało również przedstawicieli lokalnych władz oraz instytucji. Byli to księża na czele z ks. dziekanem Piotrem Kandeferem, Wacław Szkoła - Burmistrz Pruchnika, były prezes, obecnie członek Komisji Rewizyjnej Jednostki, wraz ze swoim Zastępcą Agnieszką Wojdyła, która również jest członkiem OSP Pruchnik III, Władysław Flak Przewodniczący Rady Miejskiej w Pruchniku z Wiceprzewodniczącą Katarzyną KosRenata Mikłasz Skarbnik Gminy Pruchnik, Robert Grządziel Sekretarz Gminy Pruchnik, asp. szt. Wojciech Mikłasz – Kierownik Posterunku Policji w Pruchniku, Marian Romanik – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Pruchniku, włodarze osiedla Pruchnik Górny oraz mieszkańcy, którzy przyszli aby wspólnie przeżywać rocznicę powstania Jednostki.

W imieniu organizatorów wszystkich przybyłych powitał Burmistrz Wacław Szkoła, który jest związany z Jednostką niemalże od początku jej działalności.

Złożenie meldunku Pani Prezes Teresie Tiszbierek przez dowódcę uroczystości oficjalnie rozpoczęło uroczysty apel. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt, odczytano nazwiska zmarłych strażaków po czym uczczono pamięć o nich minutą ciszy. Najważniejsze wydarzenia w historii jednostki przypomnieli Prezes Krzysztof Szkoła oraz Naczelnik Stanisław Szkoła. Jubileusz był również świetną okazją do wręczenia przyznanych odznak za „Wysługę Lat” w OSP.

Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach doceniali aktywną działalność Jednostki, zarówno w zakresie ochrony p. pożarowej, jak i popularyzacji ochotniczego pożarnictwa, rozwijaniu zainteresowań oraz krzewieniu sportu wśród młodych ludzi, którzy w późniejszym czasie stają się członkami Jednostki. Zarówno Senator Mieczysław Golba jak i Starosta Tadeusz Chrzan podkreślili duże zaangażowanie na rzecz rozwoju  Jednostek OSP przez włodarza gminy Wacława Szkołę, który aktywnie wspiera działalność OSP.
Komendant Zygmunt Jasiłek skierował również słowa uznania w kierunku Stanisława Szkoły – Naczelnika OSP, który organizuje codzienną pracę i życie nie tylko w Jednostce, ale także w Osiedlu, ponieważ  będąc członkiem Rady Miejskiej w Pruchniku na bieżąco uczestniczy w życiu całej gminy.

Z okazji jubileuszu oraz w uznaniu aktywnej pracy na rzecz ochrony życia i mienia ludzkiego Jednostka otrzymała torbę medyczną PSP R1 ufundowaną przez ARiMR. Wręczenia dokonali Prezes Teresa Tiszbierek oraz Kierownik Jarosławskiego Oddziału ARiMR Stanisław Kłopot.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: