XVII Podkarpacki Rajd Pieszy Szkół im. Jana Pawła II
czwartek, 29 września 2016 11:22

W środę 28 września br. przy pięknej słonecznej pogodzie odbył się kolejny, 17 Podkarpacki Rajd Pieszy Szkół im. Jana Pawła II, w którym udział wzięło ponad 700 uczestników.

Organizatorami tego wydarzenia byli:

• Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej
  • Stowarzyszenie Przewodników i Pilotów Wycieczek w Jarosławiu
  • Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku
  • Szkoła Podstawowa w Świebodnej.

Oficjalne rozpoczęcie rajdu odbyło się na Pruchnickim Rynku o godz. 9.30, gdzie Eugeniusz Mikłasz – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Świebodnej powitał wszystkich zgromadzonych oraz przedstawił planowany program.

W imieniu Burmistrza Pruchnika uczestników powitał również Robert Grządziel – Sekretarz Gminy Pruchnik, który wyraził zadowolenie z tak licznego udziału oraz życzył niezapomnianych wrażeń i widoków z pięknej i malowniczej Gminy Pruchnik.

W Pruchniku odbył się także krótki również program artystyczny przygotowany przez uczniów ze szkoły w Świebodnej, a następnie uczestnicy pojechali do szkoły w Świebodnej, skąd po podziale na 3 grupy wiekowe uczestnicy wyruszyli na trasy.

Każdą grupę prowadzili przewodnicy - nauczyciele, miejscowi globtroterzy i licencjonowani przewodnicy beskidzcy Jarosławskiego Stowarzyszenia Przewodników i Pilotów Wycieczek na czele z Panią v-ce prezes Zdzisławą Bachanek. Wszystkie trzy trasy rozpoczynały się pod Szkołą w Świebodnej, zostały one dostosowane do poszczególnych grup wiekowych i wyglądały następująco:
Trasa I – klasa III- IV długość trasy 6 km
Trasa II – klasa V – VI długość trasy 8 km

Trasa III – gimnazjum i starsi długość trasy 10 km.

Głównym celem wędrówki było Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce, gdyż tutaj również wędrował i modlił się w 1978 roku ówczesny kardynał krakowski Karol Wojtyła, a później papież Jan Paweł II. Tutaj odbyła się Msza Św., przedstawiona została historia sanktuarium oraz możliwe było zwiedzanie zabytkowych obiektów.
Na trasie rajdu zaplanowano również zupę biwakową, przygotowaną przez rodziców dzieci ze szkoły w Świebodnej oraz wodę, którą na bieżąco dostarczał dyrektor Eugeniusz Mikłasz.

Na zakończenie uczestnicy rajdu spotkali się na placu szkolnym, gdzie przy ogniskach i dźwiękach muzyki wszyscy zajadali się pieczonymi kiełbaskami. Pogoda oraz atmosfera rajdowa dopisała, dzięki czemu mamy nadzieję, że wszyscy zabrali ze sobą bardzo dobre wspomnienia o pięknej Ziemi Pruchnickiej.

W rajdzie udział wzięły następujące szkoły podstawowe, gimnazja i zespoły szkół:

• Zespół Szkolno-Wychowawczy Jarosław
  • SP Nr 1 Pruchnik