strona domowa
strona domowa
Gminne Święto Plonów w Kramarzówce
poniedziałek, 04 września 2017 11:28


Tradycyjnie po Jarmarku Sztuki Ludowej w Pruchniku i odpuście parafialnym w Jodłówce przyszedł czas na podziękowanie za plony i tegoroczne zbiory. Dożynki gminne odbyły się w tym roku w Kramarzówce.

 

Przedstawiciele rolników, starościna dożynek Anna Rabczak z Kramarzówki, oraz starosta Paweł Kwolek z Pruchnika, poprowadzili barwny korowód wieńców dożynkowych do Kościoła parafialnego w Kramarzówce, gdzie odbyła się uroczysta Msza Św. będąca dziękczynieniem Panu Bogu za otrzymane łaski i tegoroczne plony, poświęcono tam również przygotowane wieńce.

Uroczystości dożynkowe odbyły się przy remizie OSP w Kramarzówce, wokół którego na utwardzonym placu stanęła scena, rozkładane namioty oraz stoiska i stoły wiejskie.

Przyjmij ten chleb jako wynik współpracy Stwórcy i człowieka symbolizujący tegoroczne zbiory, zgodnie ze staropolskimi tradycjami i obyczajami podziel się tym chlebem ze wszystkimi mieszkańcami, żeby nigdy nikomu go nie zabrakło …” mówiła starościna Anna Rabczak przekazując wspólnie ze starostą Pawłem Kwolkiem chleb na ręce Pana Wacława Szkoły - Burmistrza Pruchnika oraz Władysława Flaka Przewodniczącego Rady Miejskiej w Pruchniku. Pan Burmistrz, wyrażając szacunek i uznanie,  podziękował starostom oraz wszystkim rolnikom za trud ich ciężkiej, codziennej pracy, po czym tradycyjnie podzielił się nim z uczestnikami uroczystości. W tym czasie odbywała się prezentacja wieńców dożynkowych, którą poprowadził konferansjer Tomasz Modras z Kramarzówki.

W części oficjalnej głos zabrali m.in.: Władysław Flak Przewodniczący Rady Miejskiej w Pruchniku, podkreślając jak bardzo miejscowość Kramarzówka rozwinęła się w ostatnich latach, Burmistrz Wacław Szkoła – przedstawiając informacje nt. sołectwa Kramarzówka, realizacji inwestycji prowadzonych w Gminie Pruchnik oraz dziękując za wspólną pracę na rzecz rozwoju Gminy Pruchnik, Józef Szkoła  Wicestarosta Jarosławski, Mariusz Trojak – Radny Rady Powiatu Jarosławskiego, Ryszard Bugiel – Wójt Gminy Kamień, Stanisław Kłopot – Członek Zarządu Powiatu Jarosławskiego oraz Dyrektor Jarosławskiego oddziału ARiMR, przedstawiając listy od Pani Marii Fajger Prezesa ARiMR z Warszawy oraz Pani Teresy Pamuła Dyrektora Podkarpackiego Oddziału ARiMR oraz lokalny gospodarz - Sołtys Sołectwa Kramarzówka – Zbigniew Szkoła, który powitał wszystkich zaproszonych i przybyłych, a także podziękował wszystkim sponsorom, bez których nie udało by się zorganizować tego święta.

Niepewna pogoda oraz krążące od rana chmury nie odstraszyły uczestników, dlatego licznie zgromadzona publiczność miała okazję podziwiać bogaty program artystyczny, w którym znalazły się m.in.: występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kramarzówce, koncerty Orkiestry Dętej z Pruchnika, zespołów działających przy CKSiT w Pruchniku - Quiet Voices, Equale oraz Zespołu Pieśni i Tańca oraz Powiatowego Ogniska Baletowego z Jarosławia. Każdy mógł spróbować tradycyjnych potraw z wiejskich stołów przygotowanych przez poszczególne sołectwa, podziwiać piękno przygotowanych wieńców, a na zakończenie zatańczyć pobawić się przy dźwiękach zespołu IRYS.

 

  Wejscia: 3277