strona domowa
strona domowa
Narodowe Święto Niepodległości w Pruchniku - 2017
wtorek, 14 listopada 2017 11:18

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Pruchniku miały szczególny charakter. W piątek 10 listopada 2017 r. odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Pruchniku, inaugurująca obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

W sobotę 11 listopada Msza Święta w intencji ojczyzny, a po niej uroczysty przemarsz ulicami Pruchnika pod pomnik Grunwaldu i na Pruchnicki Rynek.

Organizując powyższe  wydarzenia Gmina Pruchnik wpisuje się w ogólnopolską akcję „Niepodległa” tzn. w oficjalne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W piątek 10 listopada rozpoczynając uroczystą sesję odśpiewany został hymn państwowy, a także uczczono minutą ciszy pamięć o tych, którzy polegli w walce o wolność i niepodległość naszej ojczyzny. Na uroczystą sesję zaproszeni zostali przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, przedstawiciele gminnych jednostek organizacyjnych, stowarzyszeń, Ochotniczych Straży Pożarnych, Sołtysi i Przewodniczący Rad Osiedlowych, delegacje szkół i wszyscy chętni, którzy chcieli włączyć się do udziału w obchodach. Sesja podzielona została na 3 części. W pierwszej odbyło się wystąpienie Wacława Szkoły Burmistrza Pruchnika oraz prelekcja pt.:”Drogi do wolności” przygotowana przez Panią dr Irenę Kozimala – Dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. W odpowiedzi na otrzymane zaproszenia wpłynęły do Rady okolicznościowe listy, które wystosowali m.in. Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

W drugiej części wręczone zostały nagrody Burmistrza Pruchnika z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Nagrodami na wniosek dyrektorów wyróżnieni zostali:

  • Barbara Rut – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Pruchniku
  • Anna Włoch - Szkoła Podstawowa Nr 1 w Pruchniku
  • Izabela Olejarz – Gimnazjum Publiczne w Pruchniku
  • Kazimierz Pierzchała – Gimnazjum Publiczne w Pruchniku
  • Maria Tomaszewska - Szkoła Podstawowa Nr 1 w Świebodnej
  • Wiesław Dutka - Szkoła Podstawowa w Rozborzu Długim
  • Grażyna Jazienicka – Szkoła Podstawowa w Rozborzu Długim
  • Jolanta Sieczkowska – Oddział Przedszkolny w Jodłówce.

Pan Burmistrz przyznał również nagrody z własnej inicjatywy. Otrzymali je Pani Elżbieta Macierzanka – Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Pruchniku (wręczenie odbyło się podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego przy okazji podziękowania za pracę w związku z przejściem na emeryturę) oraz Pani Magdalena Długosz – Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Pruchniku.

W trzeciej części zostały wręczone statuetki „Słonecznik” Zasłużony dla Ziemi Pruchnickiej nadawane przez kapitułę konkursową powołaną przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej. W tym roku w dziedzinie rozwoju gospodarczego Gminy Pruchnik nagrodzona została Pani Renata Mikłasz – Skarbnik Gminy Pruchnik oraz Pan Władysław Flak – Przewodniczący Rady Miejskiej w Pruchniku. W dziedzinie sportu i turystyki statuetkę otrzymał Pan Stanisław Olszański – nauczyciel wychowania fizycznego w SP w Rozborzu Długim.

Sesja wypełniona była także występami młodzieży szkolnej z Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Pruchniku. Wystąpił chór oraz odbył się koncert instrumentalny, zaprezentowana została pantomima w wykonaniu uczniów z Gimnazjum Publicznego w Pruchniku oraz piosenka pt.: „Serdeczny Kraj” w wykonaniu uczennicy ze szkoły Podstawowej Nr 1
w Pruchniku.

GALERIA ZDJĘĆ

 

Drugi dzień obchodów rozpoczęła Gra Miejska „Świętujmy Niepodległość”, której głównym celem było przybliżenie uczestnikom historii i tradycji miasta Pruchnika, zwiedzanie najciekawszych miejsc i zabytków, czy też zainspirowanie dzieci i rodziców do aktywnego  spędzania czasu wolnego.

Następnie tradycyjnie odbyła się Msza Św. w intencji ojczyzny i naszej gminy o godz. 14:00, której przewodniczył i wygłosił homilię Ks. Dziekan Piotr Kandefer, proboszcz Parafii w Pruchniku. Po niej odbył się przemarsz ulicami Pruchnika pod pomnik „Grunwald”, gdzie zostały złożone kwiaty w hołdzie poległym za naszą ojczyznę. Oficjalne otwarcie uroczystości nastąpiło na Pruchnickim Rynku. Tutaj wszyscy zgromadzeni wspólnie odśpiewali Hymn Państwowy odegrany przez Orkiestrę Dętą z Pruchnika. Wysłuchali również przemówienia Burmistrza Pruchnika Wacław Szkoła, który podkreślił rangę tego święta oraz to że spotykamy się, aby pamięć historyczna w nas nie wygasła.

Zwieńczeniem obchodów Narodowego Święta Niepodległości był Pruchnicki Bieg Niepodległości na dystansie 1918 m. Po jego zakończeniu wszyscy byli zwycięzcami, dumnymi z udziału w tym wydarzeniu. Na każdego, kto uczestniczył w obchodach czekała gorąca herbata  oraz grochówka z kotła, wydawana przez strażaków z OSP Pruchnik I.

Co prawda w tegorocznych obchodach uczestniczyli jak co roku przedstawiciele gminnych jednostek organizacyjnych, poczty sztandarowe zarówno ze szkół jak i Jednostek OSP, delegacje strażaków i innych grup organizacyjnych z terenu gminy to jednak, na przyszłość zapraszamy do bardziej aktywnego udziału Naszych mieszkańców, ponieważ ważnym jest, aby pamiętać o tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość, aby wspólnie manifestować przywiązanie i odpowiedzialność za losy Naszej Ojczyzny, zarówno tej „małej” - Naszej Gminy jak i całej Polski.

 

GALERIA ZDJĘĆ 11 LISTOPADA

 

 


 

Serdecznie zapraszamy na gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Pruchniku.

W piątek 10 listopada 2017 r. o godz. 13:00 w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku odbędzie się uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Pruchniku inaugurująca w Gminie Pruchnik obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas sesji zostanie przedstawiona prelekcja pt.: "Drogi do wolności", rozdane zostaną nagrody Burmistrza Pruchnika z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz statuetki "Słonecznik" Zasłużony dla Ziemi Pruchnickiej.

W sobotę 11 listopada odbędzie się Msza Św. w intencji ojczyzny, Gry Miejskie, Bieg uliczny oraz oficjalne obchody Święta Niepodległości. Szczegóły na plakatach:

 

  Wejscia: 3233