strona domowa
strona domowa
Nadanie praw miejskich miejscowości Pruchnik
środa, 18 sierpnia 2010 12:10

 

W 2010 r. do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęło 30 wniosków dotyczących ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania miejscowościom statusu miasta oraz zmiany nazwy i siedziby władz gminy. Wśród których był wniosek o przywrócenie miejscowości Pruchnik statusu miasta.

Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27.07.2010 w sprawie ustalenia granic i nazw gmin oraz siedzib ich władz, ustalenia granic niektórych miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, Pruchnik uzyska z dniem 1 stycznia 2011 roku status miasta.

Wraz z Pruchnikiem status miasta został nadany miejscowościom: Wolbórz (woj. łódzkie, powiat piotrkowski), Nowe Brzesko (woj. małopolskie, powiat proszowicki), Czyżew (woj. podlaskie, powiat wysokomazowiecki), Gościno w gminie Gościno (woj. zachodniopomorskie, powiat kołobrzeski).

Pruchnik pierwsze prawa miejskie uzyskał ok 1370 roku. Był on wówczas prywatną miejscowością kolejnych rodów szlacheckich bądź rycerskich. W późniejszych latach stopniowo spadało znaczenie ekonomiczne Pruchnika co sprawiło że w roku 1935 utracił on prawa miejskie.


  Wejscia: 3770