Urząd Miejski w Pruchniku

ul. Rynek 1, 37-560 Pruchnik
tel. 16 623 61 14, fax 16 623 61 25
e-mail: sekretariat@gminapruchnik.p

Ewidencja ludności i dowody tożsamości

WNIOSEK O WPISANIE DO REJESTRU WYBORCÓW W CZĘŚCI B OBYWATELA PAŃSTWA CZŁONKOWSKIEGO UNII EUROPEJSKIEJ NIEBĘDĄCEGO OBYWATELEM POLSKIM

Podstawa prawna

• Ustawa z dnia 12 kwietnia 2001 r. – Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2007 r. Nr 190, poz. 1360 z późn. zm.)

• Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 marca 2004 r. w sprawie rejestru wyborców oraz trybu przekazywania przez Rzeczypospolitą Polską innym państwom członkowskim Unii Europejskiej danych zawartych w tym rejestrze (Dz. U. Nr 42, poz. 388 z późn. zm.)

Sposób załatwienia sprawy

• Wydanie decyzji o wpisie wyborcy do rejestru wyborców.

Wymagane dokumenty

• Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców (dostępny na stronie internetowej urzędu lub na stanowisku pracy),

• Do wglądu:

• paszport bądź inny dokument stwierdzający tożsamość,

Opłata

• Nie podlega opłacie skarbowej.

Termin załatwienia sprawy

• 3 dni od dnia złożenia kompletu dokumentów.

Tryb odwoławczy

• Od wydanej decyzji przysługuje prawo wniesienia skargi do Sądu Rejonowego w Jarosławiu za pośrednictwem Burmistrza Pruchnika w terminie 7 dni od dnia doręczenia decyzji.

Osoba właściwa do załatwienia sprawy

• Aleksandra Jarosz - inspektor

parter, pok. Nr 10

Uwagi

• Prawo wybierania /czynne prawo wyborcze/ w Rzeczypospolitej Polskiej ma obywatel Unii Europejskiej nie będący obywatelem polskim, który:

• najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,

• zgodnie z prawem stale zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

• nie został pozbawiony praw wyborczych w państwie członkowskim Unii Europejskiej, którego jest obywatelem.

• Wyborcę – obywatela Unii Europejskiej niebędącego obywatelem polskim wpisuje się do rejestru wyborców w gminie, na obszarze której stale zamieszkuje, na jego wniosek złożony w urzędzie Gminy nie później niż 30 dnia po zarządzeniu wyborów

• Karta Usługi