Urząd Miejski w Pruchniku

ul. Rynek 1, 37-560 Pruchnik
tel. 16 623 61 14, fax 16 623 61 25
e-mail: sekretariat@gminapruchnik.p

Ewidencja ludności i dowody tożsamości

UDOSTĘPNIANIE DANYCH ZE ZBIORU DANYCH OSOBOWYCH

Podstawa prawna

• Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 z późn. zm.)

• Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006 r. Nr 225, poz. 1635 z późn. zm.)

• Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.)

• Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie wysokości opłat za udostępnienie danych ze zbiorów meldunkowych, ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych, zbioru PESEL, oraz ogólnokrajowej ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych oraz sposobu wnoszenia opłat (Dz. U. Nr 207, poz. 1298),

• Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie wzoru formularza wniosku o udostępnienie danych ze zbiorów meldunkowych, zbioru PESEL oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych (Dz. U. Nr 214, poz. 1353 z późn. zm.)

Sposób załatwienia sprawy

• Udzielenie informacji o danych osobowych lub wydanie decyzji administracyjnej o odmowie udostępnienia danych osobowych.

Wymagane dokumenty

• Wniosek o udostępnienie danych osobowych (dostępny na stronie internetowej urzędu lub na stanowisku pracy),

• Dowód uiszczenia opłaty za udostępnienie danych osobowych,

• Do wglądu:

• dowód osobisty (w przypadku osoby fizycznej ubiegającej się o udostępnienie danych osobowych)

Opłata

• Opłata od jednostkowej informacji z akt ewidencji ludności wynosi 31,00 zł. (zwolnienie z opłat w przypadkach określonych odrębnymi przepisami).

Termin załatwienia sprawy

• Bez zbędnej zwłoki nie później jednak niż w ciągu miesiąca.

Tryb odwoławczy

• Odwołanie od decyzji w sprawie odmowy udostępnienia danych wnosi się do Wojewody Podkarpackiego za pośrednictwem Burmistrza Pruchnika w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Osoba właściwa do załatwienia sprawy

• Aleksandra Jarosz - inspektor

parter, pok. Nr 10

Uwagi

• Wnioskodawca jest zobowiązany wskazać przepis prawa materialnego, na podstawie którego jest uprawniony do żądania udostępnienia danych osobowych innej osoby. Jeżeli żądanie udostępnienia danych nie wynika wprost z przepisów prawa materialnego, należy wskazać wiarygodną potrzebę posiadania danych, lub załączyć dokument, z którego wynika obowiązek wskazania danych osoby (np. wezwanie sądowe, postanowienia i decyzje innych organów).

• Organ rozpatrujący wniosek odmawia, w drodze decyzji administracyjnej udostępnienia danych osobowych, jeżeli udostępnienie danych spowodowałoby naruszenie dóbr osobistych osoby, której dane dotyczą lub innych osób.

• Karta Usługi