strona domowa
strona domowa
Dożynki powiatowo-gminne – Pruchnik 2023
poniedziałek, 21 sierpnia 2023 08:57

Tegoroczne dziękczynienie za plony na terenie Gminy Pruchnik odbyło się w niedzielę 20 sierpnia i były to połączone dożynki Powiatu Jarosławskiego i Gminy Pruchnik. Było słoneczne przedpołudnie, kiedy uczestnicy dożynek zebrali się w kościele parafialnym pw. Św. Mikołaja w Pruchniku, gdzie o godz. 11:00 odprawiona została Msza Św. dziękczynna za plony w intencji rolników.

Po zakończonej Eucharystii i poświęceniu wieńców, barwny korowód prowadzony przez Strażacką Orkiestrę Dętą z Pruchnika przeszedł uroczyście ulicami Pruchnika na stadion sportowy, gdzie odbywały się części obrzędowe dożynek.

Na wystosowane zaproszenia odpowiedziało wielu znamienitych gości, wśród których byli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz zarówno ze strony rządowej jak i samorządowcy, przedstawiciele służb, inspekcji i straży z terenu powiatu, duchowni, przedstawiciele wszystkich sołectw z terenu Gminy Pruchnik i delegacje z poszczególnych gmin Powiatu Jarosławskiego, rolnicy i mieszkańcy, którzy przyszli aby wspólnie świętować i kultywować tą piękną tradycję.

Po rozpoczęciu dożynek i powitaniu wszystkich przybyłych, odbył się obrzęd chleba, którym gospodarze na czele ze starostami dożynek – Piotrem i Zuzanną Znamieńczyków, Stanisławem Kłopotem Starostą Jarosławskim oraz Wacławem Szkołą Burmistrzem Pruchnika podzielili się z uczestnikami dożynek.

W wystąpieniach okolicznościowych słowa uznania i podziękowania za ciężką pracę rolników oraz za podtrzymywaniu tej pięknej tradycji dożynkowej kierowali m.in. gospodarze – starosta Stanisław Kłopot oraz burmistrz Wacław Szkoła, Pani poseł Anna Szmidt – wiceminister Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, posłowie Teresa Pamuła oraz Mieczysław Kasprzak, Mieczysław Golba – Senator RP, Anna Huk – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Marcin Zaborniak – Dyrektor Generalny PUW w Rzeszowie, który odczytał list wystosowany przez Premiera RP Mateusza Morawieckiego, czy w imieniu posła Tadeusza Chrzana Pani Monika Romaniec.

Wiele osób nieobecnych wystosowało również okolicznościowe listy.

Ważnym punktem dożynek było również wręczenie Odznaki honorowej „Zasłużony dla Rolnictwa”, nadawaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odznaką, na wniosek Burmistrza Pruchnika, odznaczeni zostali znani w gminie rolnicy - Henryk Czuba oraz Jan Chmielecki (nieobecny na dożynkach).

Organizatorzy – Wydział Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego w Jarosławiu i Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku, przygotowali bardzo wiele atrakcji. Na scenie można było podziwiać  występy Powiatowego Ogniska Baletowego z Jarosławia oraz zespołów ze stowarzyszenia EM-ART z Jarosławia oraz Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku, program artystyczny przygotowany przez  Samodzielny Oddział Hetmana Jana Karola Chodkiewicza. Odbył się przegląd Wieńców i Korowodów Dożynkowych, a przedstawiciele sołectw reprezentujących zarówno Gminę Pruchnik jak i delegacje z terenu powiatu otrzymały przygotowane upominki w zamian za trud przygotowania wieńców dożynkowych. Na płycie boiska odbywał się Jarmark Produktów i Potraw Regionalnych przygotowanych przez poszczególne delegacje, warsztaty rękodzieła artystycznego, plac zabaw dla dzieci, pokazy dawnego gospodarowania w ramach projektu realizowanego przez CKSiT w Pruchniku  „Od ziarenka do Bochenka” gdzie ogromna popularnością cieszył się pokaz młócenia zboża i wiele, wiele innych. Każdy z pewnością mógł znaleźć coś dla siebie.

Zwieńczeniem dożynek był koncert gwiazdy wieczoru Zespołu GÓRALSI oraz zabawa taneczna z Zespołem PERŁA.

Program tegorocznych dożynek powiatowo-gminnych był naprawdę bogaty i nie było czasu na nudę. Moc atrakcji, piękna słoneczna pogoda, piękne, misternie przygotowane wieńce dożynkowe, znamienici goście – to wszystko na długo pozostanie w naszej pamięci. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z najważniejszych momentów dożynek.

 

 

  Wejscia: 787