strona domowa
strona domowa
XVII Zlot Rowerowy im. Gen. Marka Papały.

 

1 lipca 2012 roku spotkaliśmy się już po raz 17 na Zlocie Rowerowym im. Gen. Marka Papały na stadionie sportowym w Pruchniku. Na wszystkich trasach ścigało się blisko 400 zawodników. Zwycięzcom poszczególnych tras gratulowali przedstawiciele Podkarpackiej Policji, władz samorządowych i rodzina zmarłego tragicznie przed 14 laty Komendanta głównego Policji.

Organizatorami XVII Zlotu Rowerowego im. Gen. Marka Papały jest Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku, Urząd Miejski w Pruchniku. Cieszymy się bardzo że ta cykliczna impreza z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę sympatyków kolarstwa górskiego do naszej miejscowości. Jest to także jeden z cyklów maratonów rowerowych CYKLOKARPATY.pl. Ciekawe trasy, malownicze ścieżki rowerowe, piękne widoki to wszystko sprzyja że wyścigi te odbywają się właśnie na tych terenach, gdzie można sprawdzić swoją wytrzymałość w sportowej rywalizacji, ale także odpocząć ciesząc się malowniczymi terenami.

Zgromadzonych uczestników powitał Burmistrz Pruchnika pan Wacław Szkoła, który powiedział że Pruchnik to takie miejsce gdzie wyścigi rowerowe weszły już w tradycję i są organizowane od bardzo długiego czasu. Przypomniał postać tragicznie zmarłego gen. Marka Papały, człowieka który urodził się i wychował w Pruchniku. Spotykamy się po raz 17 od momentu zaistnienia tego rajdu, a po raz 14 od tragicznej śmierci naszego rodaka. To dzięki takim inicjatywom nasze dzieci uczą się historii, która czasem jest smutna ale warto o niej pamiętać.

Zwycięzcom poszczególnych dystansów i kategorii, gratulował w imieniu kierownictwa Podkarpackiej Policji – Zastępca Komendanta Wojewódzkiego insp. Andrzej Sabik, a także Komendant Powiatowy Policji w Jarosławiu insp. Janusz Dymek i kierownik posterunku asp. szt. Wojciech Mikłasz. Zmaganiom sportowców kibicował także Wicestarosta Jarosławski Józef Szkoła, burmistrz Pruchnika - Wacław Szkoła wraz z zastępcą Stanisławem Kłopotem i sekretarzem Robertem Grządzielem. Obecna była również rodzina tragicznie zmarłego gen. Marka Papały – ojciec Jan, brat Andrzej z małżonką i córką, którzy także ufundowali nagrody dla zwycięzców. Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska skierowała do uczestników zlotu gratulacje i specjalne pozdrowienia, przekazane przez Panią Agnieszkę Lew Kierownika Oddziału Nadzoru Pomocy Społecznej Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Oprócz zmagań sportowych, organizatorzy pamiętali o gen. Marku Papale – Komendancie Głównym Policji w latach 97 -98, wyrażając swoją pamięć przez złożenie kwiatów na grobie Generała.

Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji insp. Zdzisław Stopczyk ufundował dla jednego z uczestników okolicznościowy puchar, który trafił w ręce Arkadiusza Krzesińskiego, zwycięzcy najdłuższego z dystansów.

W tym roku uczestnicy zlotu sprawdzali swoje umiejętności na trzech trasach maratonu Hobby – 18 km, Mega 47 km i Giga 83 km. Swoje możliwości sprawdzały także osoby niepełnosprawne z 9 środowiskowych domów samopomocy z Podkarpacia:

  • ŚDS z Dębicy
  • ŚDS z Pruchnika
  • ŚDS z Nowej Wsi
  • ŚDS z Bachórca
  • ŚDS z Sarzyny
  • ŚDS z Leska
  • ŚDS z Ustrzyk Dolnych
  • ŚDS z Dynowa
  • ŚDS z Cieszanowa

Zwycięzcy wychowankowie środowiskowych domów samopomocy zostali udekorowani przez zaproszonych gości, a przedstawiciele poszczególnych domów otrzymali pamiątkowe dyplomy wraz z wyrazami uznania za ich pracę.

Organizatorzy nie zapomnieli także o naszych najmłodszych uczestnikach organizując dla nich konkurs CROSS-COUNTRY, dla najmłodszych jazda na czas po bieżni stadionu, a dla nieco starszych jazda na czas po torze przeszkód, wraz z licznymi nagrodami.

XVII Zlot Rowerowy im. Gen. Marka Papały przebiegł w miłej atmosferze i słonecznej pogodzie,  chociaż niektórym uczestnikom z powodu wysokiej temperatury nie dane było ukończyć wyścigu wszyscy bawili się świetnie, i zgodnie zapewniają że na pewno spotkają się za rok w tym przepięknym miejscu jakim jest nasze Miasto i Gmina.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom zlotu, obecnym gościom i tym wszystkim którzy bawili się razem z nami,  swoją obecnością dając wyraz pamięci wybitnego człowieka którym bez wątpienia był Generał Marek Papała.


  Wejscia: 7654