strona domowa
strona domowa
BANKNOT Pruchnika z motywami tatarskimi.
czwartek, 24 lutego 2011 09:13

 

Pruchnik upamiętnił odzyskanie praw miejskich utraconych w 1935 r. emisją specjalnego banknotu lokalnego – kolekcjonerskiego bonu miejskiego o umownym nominale „15 NOWOMIEJSKICH”. Emitentem jest Urząd Miejski, a bon sygnowany jest herbem miejskim, podpisem Pana Burmistrza Wacława Szkoły oraz specjalnym herbowym hologramem.

Pruchnik ma odległą i bogatą historię. Prawa miejskie otrzymał już ok. 1370 r. Jego położenie na szlaku handlowym do Węgier sprawiło, że był ważnym ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym,  ale też stale narażało to miasto na napaści Wołochów i tatarskich zagonów. Szczególnie dotkliwie w historii Pruchnika zapisał się najazd tatarski w 1624 r. Przypominają o tym zachowane pod miastem dwie unikalne kapliczki , tzw. słupy tatarskie zbudowane z kamieni, a pochodzące z XVI w. Do tych historycznych wydarzeń nawiązuje pamiątkowy banknot Pruchnika przedstawiający potyczkę z Tatarami oraz pruchnicki słup tatarski.

Po rozbiorach Pruchnik stracił handlowe znaczenie i podupadł, tracąc w czasach II Rzeczypospolitej status miast. W latach powojennych Pruchnik stopniowo rozwijał się i rozbudowywał, co ostatecznie zaowocowało przywróceniem miejskiej tradycji. Jednym z jego turystycznych walorów jest zachowany – mimo wojennych spustoszeń i pożarów – zabytkowy układ urbanistyczny miasta z charakterystycznymi drewnianymi domami podcieniowymi. W obrębie rynku przetrwało około 40 takich domów pochodzących głównie z XIX wieku.

Nakład bonu miejskiego Pruchnika wynosi zaledwie 1000 numerowanych typograficznie egzemplarzy. Został on wydrukowany z zastosowaniem profesjonalnych zabezpieczeń przed fałszowaniem stosowanych przy produkcji banknotów i papierów wartościowych. Do jego druku użyto specjalnego tzw. chronionego papieru, który jest niedostępny w normalnej sprzedaży. Papier ten, oprócz charakterystycznego znaku  wodnego, ma także wtopione  specjalne włókna widoczne w świetle dziennym oraz świecące w świetle UV czyli w promieniach ultrafioletowych. W druku zastosowane zostały gilosze - ornamenty o skomplikowanym wzorze złożonym z wielu linii krzywych stanowiące trudne do podrobienia tło. Dodatkowym zabezpieczeniem jest jednostronnie nadrukowane na bonie logo emisji niewidoczne gołym okiem, a świecące w promieniach ultrafioletowych. Każdy bon umieszczony jest w dekoracyjnej obwolucie z hawidem.

Pruchnicki banknot już trafił do kolekcjonerskiego obiegu. Podobne banknoty lokalne o identycznym nominale „15 NOWOMIEJSKICH” wyemitowane zostały trzech innych miastach: Czyżewie, Gościnie i Nowym Brzesku, które także 1 stycznia uzyskały prawa miejskie.

 


 

 

  Wejscia: 2639