strona domowa
strona domowa
Narodowe Święto Niepodległości – Pruchnik 11.11.2012

 

W niedzielę, 11 listopada, w Gminie Pruchnik odbyły się uroczyste obchody 94 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. We mszy świętej i uroczystym przemarszu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, liczne poczty sztandarowe, oraz mieszkańcy.

11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli, Polacy stali się wolnym Narodem, zaś na mapie Europy ponownie pojawiło się niepodległe państwo polskie – II Rzeczpospolita Polska. Podobnie jak wiele innych  polskich miast,  w tym dniu  świętował również Pruchnik.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Pruchniku rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. sprawowaną w intencji ojczyzny i naszej gminy w Kościele Parafialnym pw. Św. Mikołaja bpa, której przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz tutejszej parafii -  ks. dziekan Kazimierz Trelka. W homilii ksiądz dziekan cytując słowa Józefa Piłsudskiego „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”, przypomniał że tego dnia w szczególny sposób powinniśmy wyrazić wdzięczność, tym którzy nie tylko żyli i pracowali dla naszej ojczyzny, ale oddali za nią to co najcenniejsze – swoje życie. Podkreślił on wagę Narodowego Święta Niepodległości przypominając, że dla każdego Polaka jest to dzień szczególny, który skłania nie tylko do wspominania chlubnych wydarzeń z historii narodu polskiego, ale także stawia przed nami nowe wyzwania w budowaniu Polski nowoczesnej, a jednocześnie wiernej tradycyjnym wartościom.

Podniosłą atmosferę i wyjątkowo uroczysty charakter mszy nadała obecność licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych z terenu naszej gminy, Orkiestry Dętej OSP Pruchnik.

Po Mszy Św. mogliśmy wysłuchać programu słowno-muzycznego w wykonaniu zespołu wokalnego „EQUALE” nawiązujący swą głęboką treścią i symboliką do wydarzeń sprzed 94 lat. Poruszyli oni nasze serca wspaniale wykonanymi pieśniami min. Katyń 1940 – Ostatni list oraz Wolność.

Ostatnim punktem programu był przemarsz ulicami Pruchnika pod pomnik „Grunwald”, gdzie Burmistrz Pruchnika Wacław Szkoła, Zastępca Burmistrza Stanisław Kłopot i Sekretarz Robert Grządziel, v-ce Przewodniczący Rady Miejskiej w Pruchniku Pani Krystyna Potyrała i Pan Mariusz Trojak, przedstawiciele Komitetu Gminnego P i S w Pruchniku oraz delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu naszej gminy złożyli kwiaty w hołdzie poległym za naszą ojczyznę.

Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na rynek, gdzie orkiestra odegrała hymn państwowy. W krótkim przemówieniu Burmistrz Pruchnika Wacław Szkoła, podziękował wszystkim którzy uczestniczyli w obchodach tego święta, a w szczególności Orkiestrze Dętej OSP Pruchnik, pocztom sztandarowym, przedstawicielom jednostek OSP, oraz wszystkim tym którzy swoją obecnością uczcili pamięć poległych za naszą ojczyznę.

 

  Wejscia: 6901