Aktywna Gmina
ZGK Pruchnik
OPS
Bezpieczeństwo
Zdrowie i Sport
statystyka
Odsłon : 8574451Spotkania - Konsultacje |
Zmiana czasookresu obowiązywania programu
W związku z przeprowadzeniem weryfikacji formalnej Programu Rewitalizacji przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego zmianie ulega czasookres obowiązywania programu do 2023 roku. Program Rewitalizacji Gminy Pruchnik na lata 2017-2023 został przyjęty Uchwałą Nr XXIX/211/2017 Rady Miejskiej w Pruchniku z dnia 25.05.2017 r.
Aktualny dokument znajduje się poniżej:
Gmina Pruchnik przyjęła Program Rewitalizacji na lata 2017–2026 Na Sesji w dniu 27 marca Rada Miejska w Pruchniku jednogłośnie przyjęła program Rewitalizacji Gminy Pruchnik na lata 2017 - 2026 wyrażając zgodę na realizację zapisanych w nim celów oraz kierunków rozwoju. W okresie 3 miesięcy zostanie powołany komitet rewitalizacyjny, w skład którego wejdą przedstawiciele różnych grup społecznych, ponadto Burmistrz Pruchnika powoła zespół ds. rewitalizacji, który odpowiedzialny będzie za koordynowanie działań i realizację zaplanowanych w Programie celów.
Do pobrania: Gmina Pruchnik końcem 2016 roku przystąpiła do realizacji projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020. Kluczowe zadania Programu Rewitalizacji będą ograniczać występowanie negatywnych zjawisk społecznych, gospodarczych, środowiskowych, przestrzenno – funkcjonalnych i technicznych na obszarach zdegradowanych w Gminie Pruchnik co przyczyni się do rozwoju i poprawy warunków życia mieszkańców. Program rewitalizacji to opracowany, przyjęty i koordynowany przez gminę wieloletni program działań w sferze przestrzeni, urządzeń technicznych, społeczeństwa i gospodarki zmierzający do wyprowadzenia obszaru zdegradowanego z sytuacji kryzysowej oraz stworzenie warunków do dalszego rozwoju. Program Rewitalizacji Gminy Pruchnik na lata 2017-2026 jest dokumentem uprawniającym naszą gminę do aplikowania o środki z Funduszy Unijnych na realizację przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Opracowanie programu miało partycypacyjny charakter – mieszkańcy gminy w aktywny sposób zaangażowani byli do jego opracowywania poprzez udział w spotkaniach, warsztatach, konsultacjach czy ankietach oraz zgłaszaniu wniosków projektowych. Przeprowadzono prace nad diagnozą – opisem sytuacji we wszystkich miejscowościach gminy pod względem zdiagnozowania problemów społecznych, przestrzenno-funkcjonalnych, gospodarczych, środowiskowych i technicznych, które wyłoniły obszary zdegradowane. Miejscowościami o największym nasileniu negatywnych zjawisk społecznych, gospodarczych, środowiskowych, przestrzenno-gospodarczych i technicznych są miejscowości Świebodna, Rozbórz Długi i Hawłowice.
Konsultacje społeczne dotyczące Programu Rewitalizacji Gminy Pruchnik na lata 2017-2026
Rozpoczęła się procedura konsultacji społecznych dotyczących Programu Rewitalizacji Gminy Pruchnik na lata 2017-2026. Konsultacje potrwają do 24 marca 2017 r.
Uwagi i wnioski do projektu Programu Rewitalizacji Gminy Pruchnik na lata 2017-2026 można składać:
Do pobrania:
IV SPOTKANIE W SPRAWIE REWITALIZACJI - WSTĘPNY PROJEKT PROGRAMU
Ostatnie spotkanie dotyczącego opracowania Programu Rewitalizacji dla Gminy odbyło się w dniu 15.03.2017 r. o godzinie 14.00 w siedzibie Urzędu Miejskiego w Pruchniku.
III SPOTKANIE W SPRAWIE REWITALIZACJI - OKREŚLENIE PROPOZYCJI PRZEDSIĘWZIĘĆ REWITALIZACYJNYCH W OBSZARACH ZDEGRADOWANYCH.
Spotkanie odbyło się w dniu 7.03.2017 r. o godzinie 14.00 w siedzibie Urzędu Miejskiego w Pruchniku. Spotkanie dotyczyło wyboru przedsięwzięć rewitalizacyjnych dla obszarów zdegradowanych w Gminie Pruchnik. Przedstawiono dotychczas zidentyfikowane tematyczne oraz geograficzne obszary interwencji, a także przedstawiono przegląd możliwych do zrealizowania przedsięwzięć wraz ze wskazaniem funduszy zewnętrznych, mogących wspomóc ich realizację. Przedsięwzięcia te (zarówno o charakterze „miękkim” jak i inwestycyjnym) posłużą do zniwelowania zidentyfikowanych negatywnych zjawisk na zdegradowanych obszarach Gminy Pruchnik – miejscowościach Świebodna, Hawłowice oraz Rozbórz Długi.
Drugie spotkanie poświęcone opracowaniu Programu Rewitalizacji Gminy Pruchnik odbyło się w dniu 27.02.2017 r. o godzinie 10.30 w Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku. Spotkanie dotyczyło prezentacji wybranych obszarów zdegradowanych w Gminie Pruchnik. Na podstawie analizy danych statystycznych za obszary o najwyższym natężeniu problemów społecznych, gospodarczych, środowiskowych oraz technicznych uznano miejscowości: Świebodna, Rozbórz Długi oraz Hawłowice. Ponadto przybliżono idę rewitalizacji oraz przedstawiono wyniki ankiet służących do określenia obszarów zdegradowanych oraz najważniejszych problemów w oczach mieszkańców gminy. Spotkanie miało charakter otwarty. Podczas konsultacji wyrażane były opinie na temat zaprezentowanych danych oraz analizy ankiet. Kolejne spotkanie zaplanowano na wtorek 7 marca. Przedmiotem tego spotkania będzie dyskusja na temat proponowanych przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarach zdegradowanych. Przedsięwzięcia te (zarówno o charakterze „miękkim” jak i inwestycyjnym) posłużą do zniwelowania zidentyfikowanych negatywnych zjawisk na terenie gminy Pruchnik. Zapraszamy do włączenia się w proces budowania Programu Rewitalizacji Gminy Pruchnik.
Pierwsze spotkanie dotyczące opracowania Programu Rewitalizacji dla Gminy Pruchnik odbyło się w dniu 03.02.2017 r. o godzinie 11.30 w Urzędzie Miejskim w Pruchniku. Spotkanie dotyczyło idei rewitalizacji, a także ważności udziału społeczności lokalnej w opracowaniu Gminnego Programu Rewitalizacji poprzez wypełnienie ankiety służącej do określenia obszarów zdegradowanych oraz poprzez uczestnictwo w spotkaniach/warsztatach. Spotkanie miało charakter otwarty. Podczas konsultacji wyrażane były pierwsze opinie i przemyślenia na temat dokumentu oraz przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Kolejne spotkanie zaplanowano – na II połowę lutego. Przedmiotem spotkania będzie prezentacja wybranych obszarów zdegradowanych w Gminie Pruchnik. Zapraszamy do włączenia się w proces budowania Gminnego Programu Rewitalizacji.
|