XV Podkarpacki Rajd Pieszy Szkół im. Jana Pawła II
poniedziałek, 06 października 2014 00:00

Około 600 uczniów, wychowawców, przewodników oraz mieszkańców Pruchnika przy dźwiękach muzyki kapeli góralskiej, a także występów dzieci wspominało postać wielkiego Polaka Jana Pawła II, dziękowało za beatyfikację i niedawną, tegoroczną kanonizację Ojca Świętego Jana Pawła II.
XV Rajd Pieszy Szkół im. Jana Pawła II otworzył zastępca Burmistrza Pruchnika Stanisław Kłopot, który zapraszał turystów do zwiedzania Ziemi Pruchnickiej,  a szczególnie nowych miejsc i szlaków które powstały  w ostatnim czasie na ternie miasta i gminy Pruchnik. Trasa spacerowa i wąwóz Lelos, wieża widokowa „Korzenie”, wiata turystyczno-biwakowa, czy teren do treningów kulturystycznych to niektóre z  inwestycji propagujących turystykę i zdrowe spędzanie wolnego czasu.
Program artystyczny przedstawiły dzieci i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Świebodnej pod kierunkiem Ireny Mikłasz, Bogdana Sikorskiego i śpiewającej studentki praktykantki Anny Buryło.
Po spotkaniu na rynku uczestnicy udali się na plac szkolny przy SP Świebodna, aby stamtąd wyruszyć na 3 różne trasy dostosowane do możliwości fizycznych poszczególnych grup wiekowych.
Każdą grupę prowadzili przewodnicy : nauczyciele, miejscowi globtroterzy i licencjonowani przewodnicy beskidzcy Jarosławskiego Stowarzyszenia Przewodników i Pilotów Wycieczek. Ze strony jarosławskiego stowarzyszenia obsługiwały rajd przewodniczki i przewodnicy: Zdzisława Bachanek v-ce prezes,  Michalina Drozd, Anna Nowak, Andrzej Nahorniak , Stanisław Leśnicki i Robert Pic. Oprócz przewodników licencjonowanych grupy prowadzili nauczyciele SP Świebodna: Stanisława Barszczak, Maria Tomaszewska, Krystyna Szczygło, Stańko Halina, Ochab Justyna i Marcin Olejarz oraz znani globtroterzy: Krzysztof Skotnicki, Waldemar Wańkowicz i Karol Pszonak.
Humory dopisywały chociaż temperatura nie była za wysoka, ale co ważne nie padał deszcz, a lekki wiaterek smagał i hartował  twarze wszystkich maszerujących. Marsz po pięknych terenach Ziemi Pruchnickiej umilały dźwięki gitar przewodników, śpiewy uczestników, gwar prowadzonych rozmów i ważnych dysput na wiele interesujących tematów.
Głównym celem wędrówki było Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce, gdyż tutaj również wędrował  i modlił się w 1978 roku ówczesny kardynał krakowski Karol Wojtyła, a później papież Jan Paweł II. W sanktuarium uczestników rajdu  przyjął ks. Szczepan Bemben, który w bardzo przystępny i baśniowy sposób przedstawił historię sanktuarium, opowiedział o pobycie Kardynała Karola Wojtyły w  Jodłówce i podwójnej koronacji cudownego Obrazu Matki Bożej Pocieszenia.
Na polanie w Woli Rzeplińskiej rodzice z SP Świebodna przygotowali poczęstunek w postaci chleba i zupy biwakowej z kuchni polowej. Po leśnej wędrówce wszyscy uczestnicy rajdu spotkali się na placu szkolnym gdzie zapłonęło 16 ognisk przygotowanych przez strażaków z OSP Świebodna.
Tutaj wszyscy zajadali się pysznymi kiełbaskami z dodatkami i gorącą herbatą podawaną przez rodziców.
Dla przewodników i obsługi rajdu rodzice pod kierunkiem szefowej Rady Rodziców Marią Stanik przygotowali wiejski ekologiczny stół z ekologicznymi potrawami, a przy dźwiękach popularnych melodii  granych przez Pawła Szykułę można było także potańczyć na placu szkolnym. Pogoda, a szczególnie atmosfera rajdowa dopisała i jak wszyscy zgodnie twierdzili wrócą tutaj na kolejny rajd za rok aby znów podziwiać piękno pruchnickiej ziemi.
W rajdzie udział wzięły następujące szkoły podstawowe, gimnazja i zespoły szkół: SP Nr 1 Biłgoraj, SP Chałupki , SP Chłopice ,SP Jankowice, SP Dobkowice, SP Zamiechów, SP Nr 1 Pruchnik, SP Nr 1 Przeworsk( najliczniej reprezentowana szkoła), Gimnazjum Chałupki,  Gimnazjum Tyczyn,  Gimnazjum Pruchnik, , Gimnazjum Zarzecze ,ZS Gorzyce, ZS Jawornik Polski, ZS Jasionka i SP Świebodna.
Tegoroczny XV Podkarpacki Rajd Pieszy Szkół im. Jana Pawła II przygotowała Szkoła Podstawowa w Świebodnej, Stowarzyszenie Przewodników i Pilotów Wycieczek z Jarosławia, Stowarzyszenie Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Rzeszowie, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej przy wydatnej pomocy Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku oraz Urzędu Miejskiego w Pruchniku.