W dniu 25 września 2011 roku w Świebodnej odbyła się uroczystość posadzenia „Dębu Pamięci” i odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Aspirantowi Policji Państwowej Leonowi Barszczakowi zamordowanemu strzałem w tył głowy przez NKWD w Twerze w 1940 r.
W uroczystościach uczestniczyła jedyna córka Aspiranta Policji Pani Genowefa Dragan z Rodziną. Żona Leona Barszczaka umarła nie wiedząc nic o losach męża, który przez wiele lat po zakończeniu wojny był poszukiwany przez Czerwony Krzyż a w latach pięćdziesiątych oficjalnie uznany za zmarłego. Dopiero wnuczka Aspiranta Policji znalazła na liście katyńskiej imię i nazwisko identycznie brzmiące jak jej dziadka. Dzięki Federacji Rodzin Katyńskich udało się ustalić, że Leon Barszczak został zamordowany w Twerze przez NKWD a nie przez UPA jak myślała Rodzina przez kilkadziesiąt lat.
Uroczystości zorganizowane przez członków Stowarzyszenia Tradycja i Rozwój ze Świebodnej wraz ze Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Świebodnej wpisują się w ogólnokrajowy program „Katyń… ocalić od zapomnienia” Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Program, którego celem jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie i zagwarantowanie im zbiorowej, pokoleniowej pamięci poprzez posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI.
Pierwszym punktem programu była Msza Św. w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce. Mszę koncelebrował ks. Archiprezbiter Andrzej Surowiec – proboszcz Parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu. Orkiestra OSP z Pruchnika na czele z kapelmistrzem Zbigniewem Bratkowskim, zespół Equale, kompania reprezentacyjna 21 Brygady Strzelców Podhalańskich uświetniła koncelebrę. Po mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli w orszaku na miejsce odsłonięcia tablicy pamiątkowej i posadzenia dębu pamięci. Serdecznie powitano zaproszonych gości, wśród, których byli między innymi:
Jacek Kurski – Europoseł w Parlamencie Europejskim Mieczysław Golba – Poseł na Sejm RP Andrzej Ćwierz – Poseł na Sejm RP Zofia Rutkowska – Prezes koła w Przemyślu Federacji Rodzin Katyńskich Leszek Szczybyło – Przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego Henryk Szczepanik – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego Józef Szkoła – Wicestarosta Jarosławski Marian Romanik – Radny Powiatu Jarosławskiego Janusz Dymek – Komendant Powiatowy Policji w Jarosławiu Władysław Flak – Przewodniczący Rady Miejskiej w Pruchniku Krystyna Potyrała – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Pruchniku Mariusz Trojak - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Pruchniku Wacław Szkoła – Burmistrz Pruchnika Aleksandra Wdowik – Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Pruchnickiej Agnieszka Sosna – Redaktor Naczelny Gazety Jarosławskiej
Poświęcenia tablicy dokonał ks. Archiprezbiter Andrzej Surowiec. Następnie zasadzono dąb – żywy pomnik upamiętniający osobę aspiranta policji Leona Barszczaka. Każdy posadzony Dąb Pamięci upamiętnia jedno nazwisko, czyli konkretną osobę, która została zamordowana na rozkaz Stalina w Katyniu, Miednoje, Twerze lub Charkowie przez NKWD. Mordu dokonano na 21 857 polskich obywatelach – jeńcach wojennych: oficerach Wojska Polskiego, oficerach i podoficerach KOP, Policji Państwowej, Straży Granicznej i Więziennej osadzonych w specjalnych obozach jenieckich NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Na cześć zamordowanego Leona Barszczaka i ku pamięci wszystkich ofiar katyńskich kompania reprezentacyjna 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oddała trzy salwy. Na koniec zabrał głos europseł Jacek Kurski. Po wystąpieniu europosła orszak przeszedł pod remizę OSP w Świebodnej gdzie nastąpiła artystyczna część programu w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej ze Świebodnej oraz zespołu Equale z Pruchnika. Na koniec uroczystości głos zabrali:
Wacław Szkoła – Burmistrz Pruchnika Mieczysław Golba – Poseł na Sejm RP Andrzej Ćwierz – Poseł na Sejm RP Janusz Dymek – Komendant Powiatowy Policji w Jarosławiu Zofia Rutkowska – Prezes koła w Przemyślu Federacji Rodzin Katyńskich Henryk Szczepanik – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego odczytał list Mieczysława Kasprzaka – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki.
Wszyscy zabierający głos goście podkreślali w swoich wystąpieniach, jak ważna jest pamięć i prawda o zbrodniach dokonanych na naszych rodakach w Katyniu, Miednoje, Twerze, Charkowie i innych miejscach. Pamięć ta stanowi o naszej tożsamości narodowej. Słowa Jana Pawła II najlepiej oddają to o czym mówili w swoich wystąpieniach: Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która jednocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie.