strona domowa
strona domowa
Odpust, dożynki i poświęcenie samochodu – sobotnie świętowanie w Pruchniku Górnym
poniedziałek, 22 sierpnia 2022 11:46

Mieszkańcy Gminy Pruchnik, w szczególności Pruchnika Górnego mieli w minioną sobotę (20.08.2022 r.) wiele okazji do świętowania. Połączone zostały trzy ważne wydarzenia w życiu Osiedla Pruchnik Górny – odbył się odpust ku Czci Matki Bożej Królowej, patronki kościoła w Pruchniku Górnym, poświęcenie samochodu pożarniczego po przeprowadzonej modernizacji (informacja o  remoncie samochodu – tutaj) oraz dożynki lokalne.


Te wydarzenia, bardzo ważne dla lokalnej społeczności, zgromadziły wielu mieszkańców a także znamienitych gości. Byli to m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych – powiatowych i gminnych, przedstawiciele służb, poczty sztandarowe i delegacje z Jednostek OSP z terenu gminy, osoby wspierające Jednostkę OSP w Pruchniku Nr 3 w pozyskaniu środków na remont samochodu. Obecni byli także rolnicy, którzy dziękowali za tegoroczne plony.

Po Mszy Św. odpustowej, odprawionej przez ks. dziekana Piotra Kandefera – proboszcza Parafii Pruchnik, poświęcony został zmodernizowany samochód Star 266, a następnie kolumna marszowa pod dowództwem Zygmunta Jasiłka – Komendanta Gminnego ZOSP RP w Pruchniku, przy marszach Orkiestry Dętej z Pruchnika przeszła ceremonialnie na plac przy Domu Strażaka.

Tam, zgodnie z ceremoniałem strażackim, odbył się uroczysty apel rozpoczęty od złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości druha Zygmunta Jasiłka - st. bryg. Januszowi Jabłońskiemu Zastępcy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Następnie odśpiewano hymn i wciągnięto flagę państwową na maszt, minutą ciszy uczczono także pamięć strażaków, którzy odeszli z szeregów OSP na wieczną służbę.

Po powitaniu przez Wacława Szkołę – Burmistrza Pruchnika zaproszonych gości i wszystkich obecnych, druh Stanisław Szkoła – Naczelnik OSP w Pruchniku Nr 3 przedstawił zakres remontu samochodu, dziękując wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Ważnym momentem była ceremonia wręczenia odznaczeń dla zasłużonych druhów z OSP w Pruchniku Nr 3. Oznaczeni zostali:

Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa - druhowie Zbigniew Fudali, Jan Papała i Paweł Sieńko;
Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa -  druhowie Zbigniew Nowak, Sławomir Pszonak, Witold Raba i Jacek Mielniczek;
Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa druhna Agnieszka Wojdyła;

Odznakę Strażak Wzorowy otrzymali druhowie - Mateusz Fudali, Piotr Szkoła (syn Andrzeja), Maciej Olejarz, Kamil Szkoła, Sławomir Folta i Piotr Szkoła (syn Janusza).

Odznaczenia otrzymały również osoby wspierające ochotnicze pożarnictwo oraz szeroko pojętą działalność przeciwpożarową. Uchwałą Rady Międzyregionalnej Sekcji Pożarnictwa (NSZZ) „Solidarność” woj. podkarpackiego Odznaką Honorową – Krzyż Strażacki wyróżnieni zostali:

1. Tadeusz Chrzan – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
2. Jolanta Sawicka – I Wicewojewoda Podkarpacki – nieobecna podczas uroczystości
3. Stanisław Kłopot – Starosta Jarosławski
4. Wacław Szkoła – Burmistrz Pruchnika
5. Brygadier w stanie spoczynku Zygmunt Jasiłek – Komendant Gminny
6. Stanisław Szkoła – Naczelnik OSP Pruchnik nr III

Następnie odbyła się część dożynkowa uroczystości. Starościna  Elżbieta Bębenek i Starosta Krzysztof Pupka przekazali piękny bochen chleba z tegorocznej mąki gospodarzowi gminy – burmistrzowi Wacławowi Szkole, który po podziękowaniu za dary tegorocznych plonów, za pięknie przygotowany wieniec dożynkowy oraz za ciężką pracę rolników, wspólnie ze starostami podzielił chleb pomiędzy uczestnikami uroczystości.

W punkcie wystąpień okolicznościowych głos zabrali kolejno poseł Tadeusz Chrzan, starosta Jarosławski Stanisław Kłopot wspólnie z wicestarostą Mariuszem Trojakiem, a także st. bryg. Janusz Jabłoński - Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, który odczytał list okolicznościowy wystosowany przez Wojewodę Podkarpackiego, Panią Ewę Leniart.

Po zakończeniu części oficjalnej i rozformowaniu szyku odbyły się występy artystyczne przygotowane przez CKSiT w Pruchniku. Wystąpili m.in.:

- grupa wokalna przygotowana przez Panią Dagmarę Moskwa,
- grupa taneczna Dance Power oraz zespół wokalny SUNRICE działające przy CKSiT w Pruchniku prowadzona przez Panią Marię Grochołę.

Organizatorzy zadbali o wiele atrakcji dla każdego. Można było skosztować tradycyjnych potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Pruchniku Górnym oraz darmowej grochówki strażackiej, dzieci bawiły się na „dmuchańcach”, placu zabaw i zabawach prowadzonych przez Annę Mikłasz – prowadzącą uroczystość. Niewątpliwą atrakcją okazała się „ciuchcia”, którą darmowo  można było pozwiedzać piękne tereny Pruchnika.

Ostatnim elementem uroczystości była zabawa taneczna do „białego rana” z zespołem REKORD.
W tym dniu, oprócz zacnych gości, licznie zgromadzonych uczestników oraz wielu atrakcji dopisała także piękna słoneczna pogoda, więc te wydarzenia na długo zapiszą się w pamięci.

  Wejscia: 988