strona domowa
strona domowa
„Bośmy poszli cicho, a wracamy głośno” - patriotyczne śpiewanie w Świebodnej
poniedziałek, 19 września 2022 07:53

W minioną niedzielę 18 września 2022 r. w Świebodnej odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Ta klimatyczna impreza zorganizowana przez Stowarzyszenie Tradycja i Rozwój w Świebodnej przy współudziale CKSiT w Pruchniku odbyła się już po raz czwarty i jest kultywacją tradycji rozpoczętej w 2018 r. z okazji 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

To wydarzenie, ma na celu kultywowanie tradycji Naszych Dziadów i rodziców. Wspólne spotkanie i śpiew to świetna okazja do wspomnień sprzed lat, do wspólnego spotkania i jedności. W  szczególności w obliczu wydarzeń na Ukrainie ma niezwykle ważne znaczenie. Pozwala przypomnieć, jak w obliczu zagrożenia Polacy potrafili się zjednoczyć i walczyć o wspólną sprawę, o Ojczyznę. To zjednoczenie, te pieśni, które powstawały w czasie wojny i walki z najeźdźcą, budowały morale społeczne, hartowały ducha i dawały nadzieję na zwycięstwo.

Dzięki tej jedności, wolność i niepodległość, o którą na przestrzeni lat trzeba było przelać tak wiele krwi, do dzisiaj jest faktem.

W tym wydarzeniu, którego inicjatorem jest Bożena Majchrowicz, Prezes Stowarzyszenia wraz z członkami stowarzyszenia, uczestniczyli zarówno mieszkańcy, jak i zaproszeni goście. Byli to m.in. przedstawiciele władz samorządowych w tym wicestarosta jarosławski Mariusz Trojak, a w trakcie wydarzenia dołączył także Pan starosta Stanisław Kłopot, burmistrz Pruchnika Wacław Szkoła, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Jarosławiu - st. kpt. Paweł Szkoła, Radni Rady Miejskiej, pracownicy Urzędu Miejskiego oraz CKSiT w Pruchniku, Dyrekcja SP Nr 1 w Pruchniku, przedstawiciele Komisariatu Policji w Pruchniku oraz wszyscy, którzy chcieli zamanifestować przywiązanie do ojczyzny i wspólnie spędzić to niedzielne popołudnie.

W programie imprezy, po rozpoczęciu i powitaniu uczestników, znalazł się występ uczniów ze Szkoły filialnej w Świebodnej, koncert Kapeli Podwórkowej "Ta - Joj" im. Kazimierza "Kija" Galikowskiego z Przemyśla”, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z zespołem „Equale” działającym przy CKSiT w Pruchniku.

Organizatorzy zadbali o każdy szczegół. Oprócz występu lokalnych „małych” artystów i kapeli, która wprowadziła atmosferę i dobry klimat na salę, przygotowane zostały kiełbaski z grilla i ciepła herbata dla wszystkich obecnych, okolicznościowe śpiewniki oraz biało czerwone flagi, dzięki czemu, jak słyszymy od uczestników, atmosfera na sali była jak zwykle wyjątkowa.

Organizowanie takich wydarzeń to wspaniała „pielęgnacja” polskości, patriotyzmu i budowania tożsamości Polskiego Narodu.

 

  Wejscia: 792