strona domowa
strona domowa
Medale Prezydenta RP z długoletnie pożycie małżeńskie
środa, 26 października 2022 07:52

50 lat wspólnego życia to wielkie osiągnięcie, ale również wielki dar. W dniu wczorajszym (25.10.2022 r.) 19 par z terenu naszej gminy świętowało swój złoty jubileusz pożycia małżeńskiego.

 

Mszę św. w intencji Jubilatów, rozpoczynającą obchody, odprawił ks. Piotr Kandefer. Podczas homilii ks. dziekan wskazał, jak ważne jest wspólne rozumienie się małżonków, co przez 50 lat pożycia było na pewno wielkim  wyzwaniem. W kontekście aktualnego remontu kościoła w Pruchniku podkreślił, że takiego samego "remontu" wymaga zarówno nasza wiara, jak i codzienne życie. Kontynuując ks. dziekan przytoczył fakt małej wioski z Chorwacji o nazwie Nowa Wieś, w której  jak dotąd nie doszło do żadnego rozwodu. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zapewne głęboka wiara tamtejszych mieszkańców, a także fakt, że podczas zaręczyn młodzi otrzymują od rodziców krzyż, który towarzyszy im do końca życia jednego z małżonków. Krzyż, w który zapatrzeni są małżonkowie pozwala przetrwać wszelkie trudności i pokonać słabości. Taki bagaż doświadczeń jest wspaniałą podstawą, by dawać przykład swoim dzieciom, wnukom i innym bliskim, zwłaszcza w czasie gdy rola rodziny staje się przez wiele środowisk bagatelizowana lub zupełnie negowana.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Domu Strażaka OSP Pruchnik I, gdzie się wręczone zostały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

Wszystkich zgromadzonych powitał Wacław Szkoła Burmistrz Pruchnika, wyrażając swoje uznanie za tak pięknie przeżyty wspólnie czas. Pan Burmistrz wspólnie z Robertem Grządzielem – Sekretarzem Gminy Pruchnik oraz Jadwigą Kłopot – Kierownikiem USC w Pruchniku wręczali otrzymane medale, legitymacje, pamiątkowe listy gratulacyjne oraz róże, składając Jubilatom najserdeczniejsze życzenia.

Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku zadbało o dobrą atmosferę tego niezwykłego wydarzenia. Pięknie udekorowane stoły, okolicznościowy tort oraz koncert w wykonaniu Pani Justyny Wota, która jak sama wspomniała na tego typu uroczystościach śpiewa już od 10 lat, wprawiły wszystkich w dobry nastrój, który był zauważalny wśród uczestników. Efektem tego był  występ odznaczonego Pana Romana Skupniewicza, który początkowo solo, a następnie wspólnie z małżonką zaśpiewali wspomnienia z młodych lat.

Pamiątkowe zdjęcie, rozmowy przy kawie i torcie z pewnością na długo zapadną w pamięci.

Gratulujemy wszystkim jubilatom tak wspaniałej rocznicy i życzymy dużo zdrowia i pomyślności na dalsze wspólne lata życia.

Rodziny tych z Państwa, którzy już wkrótce również będą obchodzić swoje „złote gody”, zachęcamy do zgłaszania się do Urzędu Miejskiego w Pruchniku celem przygotowania i złożenia stosownego wniosku o nadanie odznaczenia.

Oto lista tegorocznych jubilatów:

 1. Stanisława i Jan Blajerowie z Rozborza Okrągłego
 2. Stanisława i Stanisław Chmieleccy z Jodłówki
 3. Teresa i Roman Fereszowie z Pruchnika
 4. Albina i Antoni Foltowie z Rozborza Długiego
 5. Stanisława i Antoni Halejciowie ze Świebodnej
 6. Janina i Eugeniusz Kiprowie z Pruchnika
 7. Zofia i Kazimierz Kamińscy z Pruchnika
 8. Janina i Jan Mikłaszowie z Jodłówki
 9. Maria i Antoni Nowakowie z Pruchnika
 10. Stanisława i Kazimierz Pszonakowie z Kramarzówki
 11. Michalina i Jan Potoczni z Rozborza Okrągłego
 12. Helena i Kazimierz Rabowie z Kramarzówki
 13. Helena i Bolesław Romanikowie z Hawłowic
 14. Daniela i Roman Skupniewiczowie z Kramarzówki
 15. Wiesława i Bolesław Sosnowscy z Jodłówki – Parcelacji
 16. Maria i Marian Szkołowie z Pruchnika
 17. Bogusława i Józef Szczepańscy z Rozborza Długiego
 18. Jadwiga i Roman Wałachowie z Hawłowic
 19. Helena i Ryszard Wojtowiczowie z Kramarzówki


  Wejscia: 1123