strona domowa
strona domowa
Ochotnicza Straż Pożarna w Rozborzu Okrągłym

Adres:

Rozbórz Okrągły 59 B, 37-560 Pruchnik

e-mail:

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

KRS:

0000520715

REGON:

181140947

NIP:

792-22-90-659

Nr konta:

08 9096 0004 3003 0055 3841 0001

Nr ID:

16670

 

HISTORIA

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Rozborzu Okrągłym została założona w roku 1965 r. Założycielami jej byli: Jan Kuniewicz. Michał Kuniewicz, Stefan Pakuła, Tadeusz Sewulka, Adolf Gmyrek, Mieczysław Wywrót. Pierwszym prezesem był Stefan Pakuła
a naczelnikiem Jan Kuniewicz.
W 1996 roku została zakupiona za własne pieniądze motopompa, z którą były problemy, ponieważ nie było jej gdzie garażować. W końcu dostaliśmy stary budynek po byłym sklepie Gminnej Spółdzielni. W następnych latach kupiliśmy 0,11 ha ogrodu, który został ogrodzony. Na tym placu zostało wybudowane pomieszczenie na garażowanie motopompy. W okresie letnim na wyżej wymienionym ogrodzie organizowane były zabawy, które dostarczały nam pieniędzy potrzebnych do działalności OSP, natomiast
w okresie jesienno-zimowym zabawy były organizowane w starym budynku wiejskim.
W tym miejscu należy wspomnieć druhów, którzy już odeszli na miejsce wiecznego spoczynku. Byli to: Kazimierz Markowski, Jan Czuba, Jan Gierczak, Stefan Cap.
W roku 1974 przystąpiliśmy do budowy w czynie społecznym zbiornika p.pożarowego, wszelkie prace były wykonane w czynie społecznym, natomiast materiały: żwir, cement, stal i siatka ogrodzeniowa były dostarczone z Urzędu Gminy. Kiedy mieliśmy garaż na motopompę oraz zbiornik p.pożarowy pomyśleliśmy o zakupie mundurów.
W roku 1983 po raz pierwszy po wojnie zostały zorganizowane pod patronem tutejszej Straży Gminnej uroczystości Dożynkowe. Należy wspomnieć, że wyżej wymieniony zbiornik p.pożarowy do dnia dzisiejszego spełnia swoją rolę.
W dalszym ciągu nasza działalność polega na zabezpieczeniu p.pożarowym. Działalnością naszą było organizowanie zabaw, które przynosiły potrzebne do działalności pieniądze, a kiedy mieliśmy na koncie niebagatelną sumę, zaczęliśmy kupować materiały
z myślą o budowie Domu Strażaka. W 1985 r. kiedy przystąpiliśmy do budowy, mieliśmy następujące materiały: pustaki na całą budowę, 3 tony stali, 100 m. żwiru, 10 ton wapna palonego.
W roku 1992 został oddany do użytku Dom Strażaka z garażem na samochód oraz odbyły się Gminne uroczystości święta plonów. Po tym okresie nastąpiła kilkuletnia przerwa w działalności kulturalno-rozrywkowej. Dopiero w roku 1995 r., kiedy został wybrany nowy zarząd, którego prezesem został Michał Kuniewicz, a naczelnikiem ponownie Anatol Piasecki.
Daje się zauważyć zwiększoną działalność, bo już w 1995 r. zostały zorganizowane pod patronatem tutejszej Straży Wiejskiej uroczystości święta plonów. Zostały również organizowane zabawy, które przynosiły dochody. Pieniądze były gromadzone z myślą
o budowie podłogi na wolnym powietrzu tzw. Grzybek. I tak przy niewielkiej pomocy Zarządu Gminy, Rady Gminy taki Grzybek został wybudowany. Na nim w 1998 r. Pod patronatem tutejszej Straży zostały zorganizowane Gminne uroczystości Dożynkowe. Bardzo ważnym wydarzeniem w działalności OSP był rok 1998, kiedy do garażu zajechał samochód marki Żuk, bo do tej pory do pożaru, czy na zawody jechaliśmy ciągnikiem któregoś strażaka. Samochód dostaliśmy od Zarządu Gminnego OSP oraz władz Gminy za co serdecznie dziękujemy.

 

 

 

  Wejscia: 4477